What windows 7 services are safe to delete?

Discussion in 'Windows 7' started by kosamja, Apr 27, 2014.

  1. kosamja

    kosamja MDL Junior Member

    Apr 21, 2012
    52
    7
    0
    #1 kosamja, Apr 27, 2014
    Last edited: Apr 28, 2014
    I used 1 bat script to delete windows services so only those in image remained:
    Snap_Crab_No_Name_2014_4_27_13_37_42_No_00.png
    But when I try script in VirtualBox and delete services and after that use windows update installation of updates fails (even if it doesnt fail same happens) and after reboot windows shows failure reverting changes. What missing service could be causing this?
    subinacl /subkeyreg HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services /setowner=everyone >nul
    subinacl /subkeyreg HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services /grant=everyone=F >nul




    If exist "%Temp%\~import.reg" (
    Attrib -R -S -H "%Temp%\~import.reg"
    del /F /Q "%Temp%\~import.reg"
    If exist "%Temp%\~import.reg" (
    Echo Could not delete file "%Temp%\~import.reg"
    Pause
    )
    )
    > "%Temp%\~import.reg" ECHO Windows Registry Editor Version 5.00
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\AxInstSV]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SensrSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\AeLookupSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\AppIDSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Appinfo]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\ALG]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\AppMgmt]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\BITS]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\BFE]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\BDESVC]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wbengine]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\bthserv]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\PeerDistSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\CertPropSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\KeyIso]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\EventSystem]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\COMSysApp]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Browser]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\VaultSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\CryptSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UxSms]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000002
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Dhcp]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000002
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\defragsvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\MSDTC]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Dnscache]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000002
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\EFS]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\EapHost]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\fdPHost]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\FDResPub]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\gpsvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000002
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\hkmsvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\HomeGroupListener]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\HomeGroupProvider]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\hidserv]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\IKEEXT]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UI0Detect]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SharedAccess]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iphlpsvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\PolicyAgent]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\KtmRm]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\lltdsvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\clr_optimization_v2.0.50727_32]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\MSiSCSI]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\swprv]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\MMCSS]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000002
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Netlogon]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\napagent]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Netman]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\netprofm]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NlaSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\nsi]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\CscService]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WPCSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\PNRPsvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\p2psvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\p2pimsvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\pla]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\PlugPlay]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000002
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\IPBusEnum]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\PNRPAutoReg]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WPDBusEnum]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Power]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Spooler]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000002
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wercplsupport]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\PcaSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\ProtectedStorage]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\QWAVE]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\RasAuto]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\RasMan]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\TermService]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UmRdpService]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\RpcLocator]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\RemoteRegistry]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\RemoteAccess]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\RpcEptMapper]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000002
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\seclogon]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SstpSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wscsvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\ShellHWDetection]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SCardSvr]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SCPolicySvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SNMPTRAP]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\sppsvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000001
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\sppuinotify]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SSDPSRV]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SysMain]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SENS]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\TabletInputService]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Schedule]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\lmhosts]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\TapiSrv]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Themes]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000002
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\THREADORDER]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\TBS]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\upnphost]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\ProfSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000002
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\vds]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\VSS]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WebClient]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\AudioSrv]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000002
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\AudioEndpointBuilder]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000002
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SDRSVC]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WbioSrvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WcsPlugInService]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wcncsvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WinDefend]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WerSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Wecsvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Eventlog]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000002
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\MpsSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\FontCache]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\StiSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\msiserver]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Winmgmt]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WinRM]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\W32Time]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WinHttpAutoProxySvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\dot3svc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Wlansvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000003
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wmiApSrv]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanWorkstation]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WwanSvc]
    >> "%Temp%\~import.reg" ECHO "Start"=dword:00000004
    START /WAIT REGEDIT /S "%Temp%\~import.reg"
    DEL "%Temp%\~import.reg"






    Sc delete AxInstSV

    Sc delete SensrSvc


    Sc delete AppHostSvc

    Sc delete AppIDSvc

    Sc delete Appinfo

    Sc delete ALG

    Sc delete AppMgmt


    Sc delete aspnet_state

    Sc delete BFE

    Sc delete BDESVC

    Sc delete wbengine

    Sc delete bthserv

    Sc delete PeerDistSvc

    Sc delete CertPropSvc


    Sc delete NfsClnt

    Sc delete COMSysApp

    Sc delete Browser

    Sc delete VaultSvc


    Sc delete DPS


    Sc delete WdiServiceHost


    Sc delete WdiSystemHost

    Sc delete defragsvc


    Sc delete TrkWks

    Sc delete MSDTC

    Sc delete Dnscache

    Sc delete EFS


    Sc delete Fax

    Sc delete fdPHost

    Sc delete FDResPub

    Sc delete hkmsvc

    Sc delete HomeGroupListener

    Sc delete HomeGroupProvider

    Sc delete hidserv


    Sc delete IISADMIN

    Sc delete IKEEXT


    Sc delete CISVC

    Sc delete UI0Detect

    Sc delete SharedAccess

    Sc delete iphlpsvc

    Sc delete PolicyAgent

    Sc delete KtmRm

    Sc delete lltdsvc


    Sc delete LPDSVC


    Sc delete Mcx2Svc


    Sc delete MSMQ


    Sc delete MSMQTriggers

    Sc delete clr_optimization_v2.0.50727_32

    Sc delete ftpsvc


    Sc delete MSiSCSI


    Sc delete NetMsmqActivator


    Sc delete NetPipeActivator


    Sc delete NetTcpActivator


    Sc delete NetTcpPortSharing

    Sc delete Netlogon

    Sc delete napagent

    Sc delete Netman


    sc delete netprofm


    sc delete NlaSvc

    Sc delete CscService

    Sc delete WPCSvc

    Sc delete PNRPsvc

    Sc delete p2psvc

    Sc delete p2pimsvc

    Sc delete pla

    Sc delete IPBusEnum

    Sc delete PNRPAutoReg

    Sc delete WPDBusEnum

    Sc delete wercplsupport

    Sc delete PcaSvc

    Sc delete ProtectedStorage

    Sc delete QWAVE


    Sc delete SessionEnv


    Sc delete TermService

    Sc delete UmRdpService

    Sc delete RpcLocator

    Sc delete RemoteRegistry


    Sc delete iprip

    Sc delete RemoteAccess


    Sc delete SeaPort

    Sc delete seclogon


    Sc delete SamSs

    Sc delete wscsvc

    Sc delete LanmanServer

    Sc delete ShellHWDetection


    Sc delete simptcp

    Sc delete SCardSvr

    Sc delete SCPolicySvc


    Sc delete SNMP

    Sc delete SNMPTRAP

    Sc delete sppuinotify

    Sc delete SSDPSRV


    Sc delete StorSvc

    Sc delete SysMain

    Sc delete SENS

    Sc delete TabletInputService

    Sc delete Schedule

    Sc delete lmhosts


    Sc delete TlntSvr

    Sc delete THREADORDER

    Sc delete TBS

    Sc delete upnphost

    Sc delete vds


    Sc delete WMSVC

    Sc delete WebClient

    Sc delete SDRSVC

    Sc delete WbioSrvc


    Sc delete idsvc

    Sc delete WcsPlugInService

    Sc delete wcncsvc

    Sc delete WinDefend


    Sc delete wudfsvc

    Sc delete WerSvc

    Sc delete Wecsvc

    Sc delete MpsSvc

    Sc delete FontCache

    Sc delete StiSvc


    Sc delete fsssvc

    Sc delete Winmgmt


    Sc delete ehRecvr


    Sc delete ehSched


    Sc delete WMPNetworkSvc


    Sc delete FontCache3.0.0.0


    Sc delete WAS

    Sc delete WinRM


    Sc delete WSearch

    Sc delete W32Time

    Sc delete WinHttpAutoProxySvc

    Sc delete dot3svc

    Sc delete wmiApSrv

    Sc delete LanmanWorkstation

    Sc delete W3SVC


    Sc delete WwanSvc




    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\AxInstSV /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\SensrSvc /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\AppHostSvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\AppIDSvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Appinfo /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\ALG /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\AppMgmt /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\aspnet_state /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\BFE /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\BDESVC /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\wbengine /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\bthserv /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\PeerDistSvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\CertPropSvc /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\NfsClnt /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\COMSysApp /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Browser /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\VaultSvc /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\DPS /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WdiServiceHost /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WdiSystemHost /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\defragsvc /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\TrkWks /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\MSDTC /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Dnscache /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\EFS /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Fax /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\fdPHost /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\FDResPub /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\hkmsvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\HomeGroupListener /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\HomeGroupProvider /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\hidserv /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\IISADMIN /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\IKEEXT /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\CISVC /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\UI0Detect /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\SharedAccess /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\iphlpsvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\PolicyAgent /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\KtmRm /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\lltdsvc /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\LPDSVC /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Mcx2Svc /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\MSMQ /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\MSMQTriggers /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\clr_optimization_v2.0.50727_32 /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\ftpsvc /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\MSiSCSI /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\NetMsmqActivator /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\NetPipeActivator /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\NetTcpActivator /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\NetTcpPortSharing /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Netlogon /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\napagent /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Netman /va /f


    reg delete HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\netprofm /va /f


    reg delete HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\NlaSvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\CscService /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WPCSvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\PNRPsvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\p2psvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\p2pimsvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\pla /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\IPBusEnum /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\PNRPAutoReg /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WPDBusEnum /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\wercplsupport /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\PcaSvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\ProtectedStorage /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\QWAVE /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\SessionEnv /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\TermService /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\UmRdpService /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\RpcLocator /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\RemoteRegistry /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\iprip /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\RemoteAccess /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\SeaPort /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\seclogon /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\SamSs /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\wscsvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\LanmanServer /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\ShellHWDetection /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\simptcp /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\SCardSvr /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\SCPolicySvc /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\SNMP /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\SNMPTRAP /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\sppuinotify /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\SSDPSRV /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\StorSvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\SysMain /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\SENS /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\TabletInputService /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Schedule /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\lmhosts /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\TlntSvr /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\THREADORDER /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\TBS /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\upnphost /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\vds /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WMSVC /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WebClient /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\SDRSVC /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WbioSrvc /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\idsvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WcsPlugInService /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\wcncsvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WinDefend /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\wudfsvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WerSvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Wecsvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\MpsSvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\FontCache /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\StiSvc /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\fsssvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Winmgmt /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\ehRecvr /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\ehSched /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WMPNetworkSvc /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\FontCache3.0.0.0 /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WAS /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WinRM /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WSearch /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\W32Time /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WinHttpAutoProxySvc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\dot3svc /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\wmiApSrv /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\LanmanWorkstation /va /f

    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\W3SVC /va /f


    reg DELETE HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\WwanSvc /va /f




    shutdown -r -f -t 1
     
  2. abbodi1406

    abbodi1406 MDL KB0000001

    Feb 19, 2011
    16,141
    84,322
    340
    I suggest you use DOS
     
  3. kosamja

    kosamja MDL Junior Member

    Apr 21, 2012
    52
    7
    0
    It was just problem with Winmgmt missing... Any idea what of remaining services can be safely removed?
     
  4. stayboogy

    stayboogy MDL Addicted

    May 1, 2011
    839
    207
    30
    #4 stayboogy, Apr 29, 2014
    Last edited by a moderator: Apr 20, 2017


    Code:
    SensrSvc=True
    ALG=True
    wbengine=True
    bthserv=True
    CertPropSvc=True
    VaultSvc=True
    DPS=True
    WdiServiceHost=True
    WdiSystemHost=True
    defragsvc=True
    TrkWks=True
    Fax=True
    fdPHost=True
    FDResPub=True
    hkmsvc=True
    HomeGroupListener=True
    HomeGroupProvider=True
    IKEEXT=True
    UI0Detect=True
    SharedAccess=True
    PolicyAgent=True
    lltdsvc=True
    Mcx2Svc=True
    MSiSCSI=True
    NetTcpPortSharing=True
    Netlogon=True
    napagent=True
    WPCSvc=True
    PNRPsvc=True
    p2psvc=True
    p2pimsvc=True
    IPBusEnum=True
    PNRPAutoReg=True
    WPDBusEnum=True
    wercplsupport=True
    PcaSvc=True
    RasAuto=True
    RasMan=True
    SessionEnv=True
    TermService=True
    RpcLocator=True
    RemoteRegistry=True
    RemoteAccess=True
    seclogon=True
    SstpSvc=True
    LanmanServer=True
    SCardSvr=True
    SCPolicySvc=True
    SNMPTRAP=True
    SSDPSRV=True
    TabletInputService=True
    lmhosts=True
    TBS=True
    upnphost=True
    WebClient=True
    SDRSVC=True
    WbioSrvc=True
    idsvc=True
    WinDefend=True
    wudfsvc=True
    WerSvc=True
    FontCache=True
    ehRecvr=True
    ehSched=True
    WMPNetworkSvc=True
    TapiSrv=True
    FontCache3.0.0.0=True
    WinRM=True
    WinHttpAutoProxySvc=True
    Advanced UAC=True
    Location and Mobile PC Sensor=True
    On-Screen Keyboard=True
    Optional Features=True
    Windows System Restore=True
    TabletPCOC=True
    User Account Control=True
    These are all the services I removed from my last thin client build. The only thing that didn't work that I wanted to work was Windows Firewall--not sure which service that was removed is responsible for it either. Other than that, all that was left intact worked exactly as it should. Even Windows Update, with Internet Explorer removed too.